Prosty Fitness [Lekcja 13] Gęstość składników odżywczych
TOMASZ ŚLIWA • dawno temuDzisiejsza lekcja brzmi poważnie i fachowo, ale spokojnie nie będzie przypominać lekcji chemii czy biologii.
Wszystkie zdjęcia posiłków, lekcje i nawyki znajdziesz na stronie Prostego Fitnessu. Jeżeli nie wiesz czym jest Prosty Fitness to zapraszam Cię na stronę gdzie dowiesz się wszystkich szczegółów.
1. Definicja.
Gęstość składników odżywczych, czyli konkretniej ile dany produkt zawiera w swoim składzie cennych dla organizmu związków jak minerały czy witaminy, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować.
Po prostu bez nich bylibyśmy martwi. Im więcej minerałów i witamin zawiera dany produkt tym cenniejszy staje się dla naszego ciała, to zrozumiałe.
2. Tabela dr. Lalonde.
Może pamiętasz z pierwszej lekcji wyniki dr. Lalonde, który sklasyfikował produkty pod względem właśnie ich gęstości składników odżywczych.
Surowe warzywa znalazły się tam za podrobami (21,3) i rybami (6,0) z wynikiem 3,8. Nie jest to szczególnie wysoki wynik, nie oszukujmy się. Oczywiście warzywa są świetnym źródłem witamin i minerałów. To prawda, ale jest jeszcze inne grupa związków zwana roślinnymi składnikami odżywczymi. Nie są one niezbędne do życia, ale wykazują zdolność do redukcji ryzyka śmierci, stanów zapalnych wywołanych wolnymi rodnikami i po prostu sprawiają, że ciało działa dużo dużo lepiej.
Na przykład likopen w pomidorach, czy bioflawonoidy w burakach i polifenole dostępne we wszystkich warzywach. Jeżeli jesteś kobietą to być może słyszałaś o tych związkach. Biznes urodowy, kręci na tym duże przychody, a wystarczy dodać warzywa do swojej diety, aby mieć ich najlepsze źródło.
Dlaczego mówię o tych związkach? Ponieważ nie znajdziesz ich w aż tak dużych ilościach w podrobach czy rybach, które przecież królują w tabeli odżywczej.
Dlatego tak ważne jest aby nie rozdzielać od siebie warzyw i białka. Jedno idealnie dopełnia się z drugim.
Co w kolejnej lekcji?
Jutro porozmawiamy o antyoksydantach. Potężnej broni, która pozwala ograniczyć proces starzenia się, poprawia pamięć, wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega przed chorobami cywilizacyjnymi.
Dzisiejsze podsumowanie:
1. Przez najbliższe 2 tygodnie pracujemy nad zwiększeniem porcji warzyw na Twoim talerzu.
2. Chcąc czerpać jak najwięcej korzyści z jedzenia powinieneś łączyć warzywa i białka w trakcie posiłku.
Do jutra,
Twój osobisty trener Tomek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze