Prosty Fitness [Lekcja 2] Kuchenne wskazówki obróbki mięsa
TOMASZ ŚLIWA • dawno temuNa dzisiejszej lekcji poruszymy następujące tematy: Drób; Na czym smażyć? Ryby i owoce morza; Chrupiąca i delikatna ryba; Wołowina i wieprzowina; Idealny stek.
Wszystkie lekcje i nawyki znajdziesz na stronie Prostego Fitnessu. Jeżeli nie wiesz czym jest Prosty Fitness to zapraszam Cię na stronę gdzie dowiesz się wszystkich szczegółów.
1. Drób.
Piersi z kurczaka to chyba jedno z najbardziej popularnych mięs, służące do poprawy naszej sylwetki. Popularność tego mięsa wzięła się chyba z stąd, że jest stosunkowo tanie, łatwe w obróbce i uniwersalne. Piersi z kurczaka pasują idealnie ze wszystkimi ziarnami, warzywami, przyprawami i owocami.
Najprostszą i najszybszą metodą obróbki drobiu jest wrzucenie go na patelnię i zgrillowanie. Tak przygotowane mięso możesz przechowywać w lodówce przez 3 dni i dalej będzie świeże.
2. Na czym smażyć?
Wbrew temu co się przyjęło nie powinieneś używać olejów roślinnych (oliwa z oliwek, olej lniany) do smażenia. W momencie kiedy podgrzewamy taki tłuszcz, zaczynają powstawać wolne rodniki. Wolne rodniki wpływają na każdą komórkę naszego ciała niszcząc ją, a co gorsza mogą także doprowadzać do powstania nowotworów.
Świetnym rozwiązaniem będzie używanie patelni, bądź powierzchni grilowych, które nie będą przywierać do mięsa. Oczywiście garnki czy maszyny na parze to także bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli zachodzi jednak konieczność to powinieneś wybrać tłuszcze, które nie będą uszkadzane przez wysoką temperaturę, na przykład:
*olej kokosowy
*masło klarowane
*smalec
Równie świetną metodą jest przygotowanie drobiu w piekarniku. Na blacie od piekarnika połóż folię aluminiową i ustaw kilka piersi. Dodaj przyprawy, które najbardziej lubisz. Świetnym połączeniem jest sok z cytryny, sól, czosnek w proszku i papryka. Włóż blachę do piekarnika rozgrzanego do około 200 stopni Celsjusza. Piecz mięso przez 30minut. Poczekaj 15–30minut aż ostygnie i dopiero wtedy przełóż je do pojemników i włóż do lodówki.
3. Ryby i owoce morza
Albo je lubisz albo nienawidzisz, albo zjesz tylko niektóre. Co mogą dać Ci w zamian? Czy warto je jeść?
Może ta lista zalet rozjaśni nam nieco podejście do ryb:
* tłuszcze w nich zawarte zmniejszają stany zapalne w naszym organizmie
* chronią nas przed wolnymi rodnikami
* poprawiają lipidogram (cholesterol i trójglicerydy)
* poprawią pracę serca
* zmniejszają ryzyko zachorowania na raka
* pomagają spalać tkankę tłuszczową
i
* usprawniają organ pomiędzy Twoimi uszami. Mówiąc inaczej ryby są pożywieniem dla Twojego mózgu. Możesz wpłynąć na swoją inteligencję dzięki zjadaniu większej ilości ryb.
4. Chrupiąca i delikatna ryba.
Oto przepis aby Twoja ryba była chrupiąca i zarumieniona na zewnątrz a delikatna w środku. Możesz użyć tej metody do każdej ryby. Aby ryba była poprawnie usmażona to jej filet nie powinien być grubszy niż około 2,5cm.
Ustaw filet na desce do krojenia skórą do góry. Wykonaj kilka ukośnych nacięć na skórze co około 2cm tworząc kratkę. Każdego fileta przypraw solą. Blachę od piekarnika piecz przez 5 minut w 260 stopniach. Na rozgrzaną blachę daj łyżeczkę masła klarowanego i poczekaj aż się całe rozpuści. Ustaw filety skórą do blachy i piecz je w 260 stopniach przez 5 minut. Obróć rybę na druga stronę i piecz kolejne 4 do 5 minut. Gotowe!
5. Wołowina i wieprzowina.
W odżywianiu mówi się bardzo często o wartości odżywczej danego produktu. Czyli jak dużo dany produkt zawiera mikroskładników i aminokwasów (cegiełki, które tworzą białka w organizmie a te z kolei całe tkanki i narządy). Nasze ciało nie potrafi funkcjonować bez tych dwóch rzeczy. Jeżeli zaczyna ich brakować to zaczynamy chorować.
Według tabeli dr Mata Lalonde najbardziej odżywczymi są:
* podroby (21.3)
* przyprawy i zioła (12.3)
* nasiona i orzechy (7.5)
* kakao (6.4)
* ryby i owoce morza (6.0)
* wołowina (4.3)
* surowe warzywa (3.8)
* wieprzowina (3.7)
* jaja i nabiał (3.1)
* drób (3.1)
*….
końcówka tabeli:
* gotowane warzywa (2.0)
* owoce (1.5)
* zboża (1.2)
Wołowina znajduję się zaraz za rybami na naszej skali. Może to być dla Ciebie duże zaskoczenie bo w ostatnich czasach więcej się mówi o tym, że czerwone mięso powoduje raka aniżeli korzystnie wpływa na nasze ciało. Wołowina zawiera więcej witaminy B12, witaminy E, witaminy D, retinolu, cynku, żelaza i potasu niż szpinak, który jest uważany za świetne źródło tych składników. Cynk zawarty w tym mięsie jest 4 razy bardziej dostępny dla ciała niż ten w zbożach.
Podobnie wieprzowina, która znalazła się tuż za surowymi warzywami nie cieszy się dobrą opinią, a szkoda. Jej wartość odżywcza jest znacznie większa niż chociażby gotowanych warzyw.
6. Idealny stek
Na początek trzeba wiedzieć, że niezależnie od tego jaką metodę przyrządzania wybierzecie, pod wpływem ciepła tkanki mięśniowe zaczynają się kurczyć i twardnieć. Dlatego najprostszą metodą sprawdzenia stopnia wypieczenia jest naciśnięcie na przygotowywany kawałek. Jeśli jest miękki, a w miejscu naciśnięcia zostało wgłębienie – jest jeszcze w środku surowy. Im twardszy i bardziej sprężysty się robi – tym jest bardziej wypieczony.
Duszenie mięsa najlepiej wykonywać na twardszych elementach, zawierających dużo tkanki łącznej, która podczas długotrwałego gotowania się wytapia wzbogacając smak potrawy, a mięso robi się miękkie i kruche. Spróbujcie udusić karkówkę, łopatkę wieprzową, szponder wołowy lub wołowinę zrazową, gicz cielęcą. Oprócz przypraw smak duszonego mięsa świetnie podbija dodanie bulionu lub wina.
Smażenie należy zacząć od pokrojenia mięsa na kotlety nie grubsze niż 2–3 cm. Najbezpieczniej będzie wybrać do tego miękkie i chude mięso: ubity schab lub polędwiczki wieprzowe, cielęcą sznyclówkę lub polędwicę czy rostbef wołowy. Znakomity będzie również wciąż miękki ale tłustszy antrykot wołowy. No i oczywiście burgery. Smażymy na oleju kokosowym lub maśle klarowanym na średnim lub dużym ogniu, pilnując aby nie przesmażyć.
Grillowanie jest pod wieloma względami podobne do smażenia. Wybieramy do niego również stosunkowo cienkie plastry mięsa i pilnujemy, aby nie przedobrzyć z czasem spędzonym na ogniu. Z powodu bardzo wysokiej temperatury chudsze kawałki dobrze zamarynować przed wrzuceniem na ruszt. Kawałki z większą ilością tłuszczu będą idealne ponieważ nie wyschną nadmiernie w trakcie grillowania. To znaczy, że dzisiaj możesz zjeść bezkarnie karkówkę z grilla, kończąc tym samym z wyrzutami sumienia, że zawaliłeś swoją dietę.
Zaletą grillowania jest mniejsza ilość tłuszczu w stosunku do smażenia i wspaniały dymny aromat. Piekąc w piekarniku pamiętamy o fundamentalnej zasadzie pieczenia: 1 kg mięsa / 1 h pieczenia (mniej więcej). Mięso przed pieczeniem warto zamarynować dla wzbogacenia smaku lub obsmażyć dla zamknięcia porów. Dzięki temu z mięsa nie wyciekną smakowite soki podczas pieczenia. Kawałki takie jak udziec jagnięcy, antrykot wołowy, szynka wieprzowa są idealne do pieczenia. Mniejsze sztuki mięsa najlepiej upiec w stałej wysokiej temperaturze. Większe wychodzą najlepiej gdy są pieczone początkowo w wysokiej (220–230 st.C), a następnie dochodzą w niższej temperaturze (150–160 st.C).
Na dzisiejszej lekcji chciałem Ci pokazać dlaczego to właśnie mięso i ryby powinny grać pierwsze skrzypce na Twoim talerzu. Łatwiej będzie Ci wprowadzać produkty mięsne i rybne jeżeli wiesz jakie wartości wnoszą do Twojego ciała i jak je przygotowywać.
Co w kolejnej lekcji?
Na kolejnej lekcji dowiesz się nieco więcej o odżywkach białkowych i super smacznych koktajlach. Pomoże Ci to w utrzymaniu naszego nawyku nawet w sytuacjach kryzysowych czyli: "Nie mam czasu gotować, muszę odwieźć dzieci"; "Zjem śniadanie na mieście bo już jestem spóźniony".
Dzisiejsze podsumowanie:
1. Przez najbliższe 2 tygodnie pracujemy nad zwiększeniem porcji białka w Twoim jadłospisie.
2. Poznałeś różne formy przygotowywania mięsa i ryb. Wiesz już, dlaczego te produkty są tak ważne i ile dobrego wnoszą do Twojego ciała.
Do jutra,
Twój osobisty trener Tomek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze