Prosty Fitness [Lekcja 34] Kontroluj poziom cukru
TOMASZ ŚLIWA • dawno temuPoziom cukru we krwi powinien utrzymywać się na stałym bezpiecznym poziomie. Po zjedzeniu posiłku bogatego w węglowodany poziom cukru we krwi nie powinien przekroczyć 140 miligramów na decylitr i po kilku godzinach powinien powrócić do normy. No właśnie powinien, ale czy zawsze wraca?
Wszystkie zdjęcia posiłków, lekcje i nawyki znajdziesz na stronie Prostego Fitnessu. Jeżeli nie wiesz czym jest Prosty Fitness to zapraszam Cię na stronę gdzie dowiesz się wszystkich szczegółów.
1. Kiedy cukier wzrasta w górę i w dół.
Oba te stany, czyli nagłe podwyższenie cukru we krwi, czy nagły spadek są dla nas szkodliwe.
Nagły skok cukru we krwi (kiedy zjadamy dwie kromki z nutellą, albo pyszne fit płatki z mlekiem i popijamy to sokiem owocowym jak w reklamie) sprawia, że nasza trzustka doznaje szoku i pompuje spore ilości insuliny aby obniżyć ten poziom. Nadmiar wyprodukowanej insuliny spowoduje później gwałtowny spadek cukru a my doznamy uczucia senności, zmęczenia, niewyspania i głodu.
Ile razy sięgałeś wtedy po coś słodkiego do jedzenia?
No właśnie.
I za każdym razem cały mechanizm powtarzał się na nowo.
To powoduje osłabienie koncentracji, rozdrażnienie, uszkodzenie nerwów, zwiększa ryzyko raka i powoduje problemy z nauką wśród dzieci i dorosłych,
ale także notoryczne odkładanie się tkanki tłuszczowej na pośladkach, brzuchu, udach, a nawet na naszych narządach wewnętrznych.
2. Jak utrzymać stały poziom cukru we krwi?
Jaki jest więc sposób aby ustabilizować poziom cukru we krwi w trakcie dnia jak i po posiłku?
Musimy zadbać o to, aby dostarczane przez nas produkty utrzymywały stosunkowo niski indeks glikemiczny.
Tak wiem, wiem, że jest on już przestarzały i mamy masę innych lepszych wskaźników, ale daj mi dokończyć.
Większość owoców i warzywa zawiera niski indeks glikemiczny. Zjedzenie produktu o około 200 kaloriach z niskim indeksem glikemicznym, nie powoduje toksycznej hiperglikemii.
200 kalorii to nic innego jak dwa owoce. Teraz już wiesz dlaczego masz nie przesadzać z owocami i dlaczego ich ilość to max 4 garście dziennie, oczywiście na cały dzień.
Warzywa są tutaj tak bezpieczne w tej kwestii, że nie będziemy o nich mówić. Praktycznie cała glukoza, która jest dostarczana z warzywa zostaje przeznaczona na potrzebę strawienia tych warzyw. Dlatego warzywa nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cukru we krwi.
Zostały nam bezpieczne produkty skrobiowe.
Aby, obniżyć ich indeks musimy:
– Wolno je gotować: kiedy gotujemy ryż czy ziemniaki to ich indeks jest stosunkowo niski. Poddawane wysokiej temperaturze niestety znacząco zwiększają poziom cukru.
– Unikać przetworzonych wyrobów: na przykład ryz dmuchany, jest poddawany wysokiej temperaturze co zwiększa jego indeks.
– Zjadać je z tłuszczami: tłuszcze znacząco spowalniają wchłanianie się węglowodanów. Stare, dobre polskie poczciwe ziemniaki z masłem są idealnym przykładem.
– Zjadać je z warzywami: ten nawyk już masz zakodowany, ale tak warzywa i ich błonnik opóźniają proces wchłaniania.
Okazuje się, że nawet cukrzycy, w momencie kiedy spożywają bezpieczne produkty skrobiowe, wolno gotowane, z dodatkiem masła i warzyw nie odnotowują gwałtownych wzrostów cukru i mogą być przez nich bezpiecznie spożywane.
Pamiętaj, że stały poziom cukru we krwi, to także prawidłowy poziom Twojego cholesterolu LDL, ale przede wszystkim zdrowa, jędrna sylwetka bez zbędnego odkładającego się tłuszczu na biodrach i brzuchu.
Co w kolejnej lekcji?
Ostatnie lekcje mogły być dla Ciebie szokiem i dalej pozostawiają Cię z masą pytań, jak choćby co masz jeść na śniadanie? Jutro o tym porozmawiamy.
Dzisiejsze podsumowanie:
1. Przez najbliższe 2 tygodnie dobierasz właściwą porcję węglowodanów.
2. Trzymaj sie zalecanej dawki węglowodanów, aby uniknąć wahania poziomu cukru.
3. Przygotowuj bezpieczne produkty skrobiowe w odpowiedni sposób.
Do jutra,
Twój osobisty trener Tomek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze