Czy trening HIIT to naprawdę HIT?

HIIT (High Intense Interval Training)- czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności, to forma aktywności, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna, głównie przez to że do wykonania takiego treningu nie potrzebujemy żadnego specjalnego sprzętu, czas wysiłku jest bardzo krótki a dodatkowo daje znakomite rezultaty w postaci spalania tkanki tłuszczowej, wzrostu wytrzymałości a nawet do poprawy zdrowia u osób z cukrzycą typu 2. Chciałbym zacząć od pokazania Ci kilku ciekawych i dość kontrowersyjnych badań, które zostały opublikowane w ostatnim czasie, następnie omówimy interwały, które pomogą najefektywniej spalać tkankę tłuszczową, a na koniec pokażę Ci przykład takiego treningu, który będziesz mógł przeprowadzić u Siebie w domu pod moim okiem.

Problemy z sercem i trening o wysokiej intensywności?

Zaproszono 107 osób, którzy byli hospitalizowani na zawał serca na 2–12 tygodni przed badaniem i przydzielono ich do zwykłej opieki rehabilitacyjnej i do treningu aerobowo- interwałowego. Program rehabilitacyjny składał się z 60 minut ćwiczeń aerobowych zaczynając od 10 minutowej rozgrzewki poprzez chodzenie, bieganie i przysiady kończąc na 5 minutach wyciszenia.

Trening interwałowy trwał 38 minut i składał się z 4 X 4 minuty pracy (85–95% Hrmax) i 3 minut aktywnego wypoczynku (70% Hrmax) oraz 5 minutach wyciszenia. Pewnie teraz kiwasz głową i w myślach powtarzasz kto może być tak nieodpowiedzialny aby osoby z problemami serca poddawać takiemu treningowi?

Oczywiście chorzy pacjenci nie tylko przeżyli te tortury, ale ich serce nawet zyskało na tym
. Wzrost szczytowej absorpcji tlenu, która jest miarą wydajności tlenowej był 2,7 raza wyższy niż w grupie, która wykonywała lekkie ćwiczenia aerobowe. Wyniki badań z krwi pokazały że zwiększył się poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL) co może oznaczać mniejsze ryzyko wystąpienia choroby serca w przyszłości.

Treningowa dieta

Towarzyszący wzrost adiponektyny (hormon odpowiedzialny za przemianę glukozy i kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach, pośrednio wpływając na wrażliwość na insulinę. Wykazuje w związku z tym działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i zwiększające insulinowrażliwość) w grupie interwałowej może sugerować utratę tkanki tłuszczowej, niestety ochotników nie badano pod względem składu ciała więc nie możemy tego potwierdzić.

Cukrzyca typu drugiego

W badaniu wzięło udział ośmiu pacjentów z cukrzycą typu 2. Uczestnicy mieli do wykonania 6 sesji HIIT (10 X 60 sekund pracy z 90% Hrmax i 60 sekund odpoczynku) przez ponad 2 tygodnie. Trening znacząco zwiększył produktywność mitochondriów mięśniowych, ale także zauważono wyższe aktywności receptora GLUT 4 odpowiedzialnego za transport glukozy przez błonę komórkową. Wyniki wykazują że trening interwałowy o niskiej intensywności może poprawić kontrolowanie glukozy i wywołać pozytywne zmiany w naszych mięśniach co przełoży się na poprawę zdrowia metabolicznego u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Kiedy spalamy najefektywniej a kiedy poprawiamy wytrzymałość?

Popraw wytrzymałość
Trudno uwierzyć, że już ponad 30lat temu Hickson (1981r) był w stanie wykazać że kombinacja 6 X 5 minut jazdy na rowerze z intensywnością 90–100% Vo2max i 2 minuty 30–50% aktywnego wypoczynku w jeden dzień i 40 minut spokojnego cardio w drugi dzień (łącznie 6 treningów w tygodniu) jest w stanie znacznie poprawić naszą wydolność tlenową.

Niestety adaptacja do tego rodzaju wysiłku następowała już po 10 dniach i to aż w 50%. Jeżeli naszym celem jest poprawa kondycji to powinniśmy pamiętać aby średnio co 3 tygodnie podnosić intensywność naszej pracy. Jednak nie poprzez wydłużanie czasu trwania poszczególnych interwałów, czy zwiększania ich liczb. Pracuj szybciej nie dłużej.

Buduj mięśnie
Komórki satelitarne mięśni uaktywniają się przy uszkodzeniu lub trenowaniu mięśnia, prowadząc do regeneracji lub przerostu komórek mięśniowych. W badaniu tym oceniano wpływ różnej intensywności i czasu trwania treningu wytrzymałościowego na komórki satelitarne w mięśniach szkieletowych szczurów.

  • Wysoka intensywność i długi czas trwania
  • Wysoka intensywność i krótki czas trwania
  • Niska intensywność i długi czas trwania
  • Niska intensywność i krótki czas trwania

Trening był prowadzony przez 5 dni w tygodniu przez okres 10 tygodni.

Okazało się że zwiększenie komórek satelitarnych zależy od intensywności a nie od czasu trwania danego ćwiczenia.

Niech Twoje ruchy w każdym interwale będą jak najszybsze.

Kolejne badanie na temat wpływu krótkich przerywanych sesji sprinterskich na szlak mTOR (ważne ogniwo w regulacji syntezy białek mięśniowych). Zdrowych mężczyzn i kobiet przeprowadzono przez trening interwałowy: 3 X 30 sekund sprintu z 20-minutowym odpoczynkiem pomiędzy. Powtarzające się 30 sekundowe sprinty oddzielone 20 minutowym odpoczynkiem zwiększają sygnalizację szlaku mTOR w mięśniach szkieletowych. Po drugie sygnalizacja ta jest silniejsza u kobiet niż u mężczyzn.

Spalaj tłuszcz
60 kobiet z nadwagą (ponad 30% tkanki tłuszczowej w ciele), podzielono na 3 grupy:

  • Średniej długości ciągły trening cardio: 40 minut biegu z intensywnością około 50% Vo2max
  • Wysoko intensywny trening interwałowy: 5 X 3 minuty intensywnego biegu (85%Vo2max) i 3 minuty aktywnego odpoczynku
  • Grupa kontrolna: bez wysiłku

Ćwiczenia były prowadzone na polu, 5 razy w tygodniu przez 12 tygodni. Pamiętaj! kobiety nie stosowały żadnych ograniczeń żywieniowych czy też diet! Wyniki były dość zaskakujące i to dla obu grup.

Naturalne spalacze tłuszczu

Grupa, która wykonywała trening interwałowy zaoszczędziła oczywiście sporo czasu, ale także była bardziej produktywna jeżeli chodzi o zmianę składu ciała: lepsza redukcja tkanki tłuszczowej (-4%), lepszy stosunek talii do bioder (-5%), większe zatrzymanie masy mięśniowej oraz znacznie lepsza poprawa wydolności (8%).

Oczywiście grupa, która wykonywała trening ciągły również zanotowała efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej (-2%), zmiany w stosunku talii do bioder (-4%), zatrzymania masy mięśniowej, czy poprawy wydolności (4%). Widząc jednak te wyniki większe korzyści są po stronie grupy interwałowej.

W innym badaniu, opublikowanym przez Astorino okazało się że z treningu HIIT mogą korzystać także osoby w relatywnie młodym wieku, które nie są otyłe i nie prowadzą siedzącego trybu życia i to pomimo tego że badani wykonywali tylko trening 2 razy w tygodniu (4–6 X 30 sekund maksymalnego sprintu na rowerze z 5 minutowym aktywnym wypoczynkiem) całkowity czas badania nie był dłuższy niż 3 tygodnie. Znacząco poprawili oni swoją wydolność oraz siłę mięśni.

Warto także wspomnieć że młode kobiety, które pochodziły z rodzin o wysokim ryzyku wystąpienia nadciśnienia, również mogą czerpać większe korzyści pod względem poprawy układu sercowo-naczyniowego z treningu interwałowego niż ze zwykłego treningu aerobowego.

Jeżeli porównamy badanie na 60 kobietach z nadwagą do badania z udziałem młodych ludzi to widzimy że w tym pierwszym okres pracy jest dłuższy (5 X 3 minuty pracy i 3 minuty odpoczynku) niż w przypadku tego drugiego (4–6 X 30 sekund pracy i 5 minut odpoczynku) Aby dopasować trening HIIT do twoich potrzeb powinieneś pomyśleć o całym Twoim schemacie treningowym i celach ale pamiętaj jedno:

"Im mniej tkanki tłuszczowej masz na swoim ciele tym mocniej skupiaj się na krótszych maksymalnych okresach pracy a im większe Twoje zmartwienie na brzuchu tym bardziej kieruj się na dłuższe ale już mnie intensywniejsze okresy pracy".

Trening interwałowy dla osób początkujących może wyglądać następująco:

Schemat 1:
5 minut rozgrzewki — trucht
Interwał:
20s maksymalnego biegu
60s truchtu
Powtórzone 5 razy
Jako zakończenie 3 minuty chodu

Schemat 2:
5 minut rozgrzewki — trucht
Interwał:
20s wysoki skip
60s odpoczynku
20s mountain climber
60s odpoczynku
20s przysiady w miejscu z uniesieniem kolana
60s odpoczynku
Powtórzone 4 razy
Jako zakończenie 3 minuty chodu

Nie oznacza to że powinniśmy całkowicie zrezygnować z prowadzenia spokojnego treningu cardio. Taka forma aktywności jak 20–30min biegu idealnie wpłynie na poprawę naszej regeneracji pomiędzy cięższymi treningami.

Starałem Ci się pokazać na podstawie tych wszystkich badaniach, że nie ma idealnej formuły, która określała by ilość czasu w stosunku do odpoczynku, ale istnieje idealna metoda dla Ciebie i Twoich celów. Ty sam najlepiej wiesz kiedy możesz jeszcze bardziej przycisnąć, a kiedy czujesz że dałeś z siebie wszystko. Badania te wykazały że bez względu na to czy naszym celem jest poprawa kondycji, zdrowia czy sylwetki trening "cardio" nie musi trwać bardzo długo.

Nie potrzebujemy do jego wykonania także specjalnego sprzętu, który policzy tętno czy zmierzy ilość spalonych kalorii. Jak widzisz z powyższego przykładu nie musi to być nawet forma biegu. Jeżeli chciałbyś na bieżąco modyfikować swój trening interwałowy, ale brakuje Ci pomysłu, lub zwyczajnie nie masz czasu to zapraszam Cię na mój kanał YouTube, na którym na bieżąco będą dodawał różne formy treningu HIIT, który wykonasz w domu, hotelu czy na świeżym powietrzu.

Jeżeli masz pytania lub tematy, które chciałbyś abym poruszył to napisz je poniżej lub wyślij do mnie prywatną wiadomość na Facebook'u, na pewno odpowiem.

Dzięki za przeczytanie tego artykułu ja wracam do nagrywania kolejnych interwałowych wyzwań dla Ciebie!

Źródło: Problemy z sercem, Cukrzyca typu 2, Komórki satelitarne, Szlak mTOR, 60 kobiet z nadwagą, Trening interwałowy a młode osoby, Kobiety z wysokim poziomem ryzyka wystąpienia nadciśnienia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia Aerobiczna szóstka Weidera Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut 4 najlepsze sporty dla kobiet Najgorsze ćwiczenia na brzuch Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż

Popularne w tym tygodniu:

Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Znasz Shauna T, autora "Insanity"? Teraz pokazuje ćwiczenie, które powinieneś wykonywać, gdy nie masz czasu na cały trening To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne Płaska pupa - ćwiczenia, dieta, postawa Tych napojów nie pij po treningu Grube uda - jak się pozbyć z nich tkanki tłuszczowej, zasady żywienia Sześciopak - dieta, trening Trening na redukcję – zasady, plan treningowy CO ZJEŚĆ PRZED PORANNYM TRENINGIEM Fitness Trendy Jumping Fitness - kontrowersje i mity, a rzeczywistość