Trenuj swój brzuch mądrze

Trening mięśni brzucha a dokładniej trening mięśni głębokich stał się ostatnio bardzo popularny. Do tej pory kształtowaliśmy mięśnie brzucha wykonując tradycyjne spięcia brzucha. Obecnie jednak ćwiczenia na mięśnie głębokie stały się bardzo popularne. Trening ten powinien swoją strukturą jak najmocniej nawiązywać do codziennego poruszania się oraz angażować wszystkie mięśnie zlokalizowane w obrębie naszego odcinka lędźwiowego takie jak: przepona, mięśnie dna miednicy, mięśnie skośne brzucha, mięsień poprzeczny brzucha.

Problem z brzuszkami

Popularny mit głosi, że brzuszki to najlepsze ćwiczenie na mięśnie brzucha. Jednak w trakcie ich wykonywania pojawia się bardzo duży nacisk na nasze dyski. Zwykle wiąże się to z tyło pochyleniem miednicy, która niepotrzebnie wywołuje ten ucisk. Jeżeli wykonujesz brzuszki wcześnie rano to czas z tym skończyć!

Solista vs Cała orkiestra

Stabilność naszego kręgosłupa jest znacznie zwiększona poprzez współpracę skurczu antagonistycznych mięśni tułowia. Okazuje się, że wywoływane napięcia zwiększają nacisk na kręgosłup o 12–18%, ale zwiększają przy tym stabilność kręgosłupa nawet o 36–64%. Te skurcze towarzyszą nam w trakcie wszystkich codziennych aktywności. Mechanizm ten jest bardzo ważny ponieważ bez niego nie bylibyśmy w stanie utrzymać kręgosłupa w stabilnej pozycji nawet stojąc.

Stwierdzono że brak koordynacji wewnątrz mięśniowej pomiędzy mięśniami tułowia może powodować bóle w dolnym odcinku pleców. Naukowcy z uniwersytetu w Yale stwierdzili, że osoby z opóźnioną reakcją mięśni agonistycznych do antagonistycznych, które nie doznają żadnych objawów w późniejszym czasie będą rozwijały się u nich bóle w dolnym odcinku pleców.

6 powodów, przez które nie możesz schudnąć z brzucha

Nieodpowiednie wzorce ruchowe nawet podczas błahych czynności jak niewłaściwe schylanie się po ołówek może zagrażać stabilności kręgosłupa. W określonych porach dnia jak na przykład rano, albo po długim siedzeniu czynią kręgosłup tak niestabilnym, że w momencie "zaskoczenia" nawet niewielkim obciążeniem może dojść do urazu.

Nie ma jednego mięśnia, który odpowiadał by za stabilizację naszego kręgosłupa. Dlatego też niewłaściwe lub zbyt mocne rozwijanie któregoś z mięśni tułowia, jak na przykład robienie 1000 brzuszków, może zaburzać pracę mięśni tułowia, a przez to narażać nas na urazy.

Kolejną rzeczą, którą musimy poruszyć przy pracy nad mięśniami brzucha to oddech. Zwróćmy uwagę na to co dzieje się z naszą klatką piersiową przy wdechu? Unosi się, a przednia ściana brzucha zaczyna się rozciągać co zaburza naturalne ustawienie naszej przepony. Należy zauważyć, że na wysokości odcinka piersiowo- lędźwiowego dochodzi do hiperlordozy przez co przepona ustawi się w pochyleniu.

Idealne ustawienie będzie przy wydechu, wtedy to odcinek piersiowo-lędźwiowy znajdzie się w bardziej naturalnej pozycji a przepona ustawi się centralnie względem ciała. Pozycja na wydechu uważana jest za tą właściwą do aktywacji ściany brzusznej ponieważ mięśnie brzucha służą aktywacji wydechu.

Połóż się na ziemi i poproś Twojego partnera treningowego aby usiadł obok Ciebie. Zacznij wykonywać wdech i obserwuj jak Twoja klatka piersiowa zaczyna się unosić. Następnie poproś swojego partnera, aby w trakcie wydechu kierował Twoja klatkę w dół aż do momentu zatrzymania. Teraz powinien przytrzymać Twoją klatkę w tym miejscu gdzie zakończyłeś wydech a Ty powróć ponownie do oddychania.

Teraz postaraj się utrzymać Twoją klatkę w pozycji wydechu i oddychaj normalnie aż wypracujesz nawyk utrzymywania mięśni tułowia w stałym napięciu podczas leżenia, stania, czy wykonywania ruchów w różnym kierunku. Kolejnym ważnym elementem w stabilizacji kręgosłupa jest utrzymanie lordozy lędźwiowej.

W dzisiejszych czasach możemy zobaczyć że większość z nas ustawia miednicę w tyło pochyleniu, które powoduje zgięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym a to może powodować uszkodzenie naszych dysków. Nasze stawy i więzadła powinny pracować w odpowiednim dla nich zakresie, gdzie minimalne opory ruchu są napotykane. Zachowanie odpowiedniej lordozy pozwala uchronić nasze więzadła przed nadmierną pracą co zabezpiecza nasz kręgosłup.

ĆWIECZNIA NA MIĘŚNIE GŁĘBOKIE

Dead bug— to idealne ćwiczenie dla osób początkujących. Jest to taka sama pozycja jaką przyjmuje dziecko między 3 a 4 miesiącem poznawania świata. Leżąc na macie dotykamy kolana przeciwległą dłonią następnie wykonujemy wyprost w łokciu i kolanie oddalając od siebie nogę i rękę. Powinniśmy wykonywać od 8 do 10 powtórzeń bardzo powoli kontrolując ruch. Z czasem możemy dodawać ciężar do naszej dłoni.

Innym doskonałym ćwiczeniem jest przenoszenie piłki zza głowy na wałku piankowym. Powoli kieruj piłkę za głowę utrzymując w stałym napięciu mięśnie głębokie nie tracąc pozycji klatki piersiowej w pozycji wydechu. Przenieś piłkę z powrotem do pozycji wyjściowej.

Ponieważ większość naszej codziennej aktywności wymaga wykonywania ruchów skręcania to skręty tułowia z piłką są idealnym ćwiczeniem na poprawę tych ruchów. Najważniejsze jest aby wykonać niewielki skręt naszych rąk o parę stopni w przeciwną stronę do nóg jednak stale utrzymując neutralną pozycję kręgosłupa.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha są w pierwszej kolejności wykonywane ze względów estetycznych, później dla celów terapeutycznych. Istnieje wiele mitów na temat idealnych ćwiczeń na mięśnie brzucha jak nasze typowe brzuszki, które powinny zostać zdemaskowane. Omówiliśmy dziś podstawowe elementy, które powinny być zachowane w celu prawidłowego trenowania mięśni brzucha.

Dead bug to idealne ćwiczenie, aby zacząć tworzyć właściwe nawyki w pracy nad naszym brzuchem. Pamiętaj aby nie ograniczać się tylko do jednego ćwiczenia. Ruchy pchnięcia, ciągnięcia, przysiady i wykroki powinny stanowić filar Twojego treningu, który pozwoli wypracować właściwą pozycję kręgosłupa w trakcie codziennej aktywności, czy w trakcie intensywnego treningu.

Jeżeli nie wiesz jak powinien wyglądać Twój trening aby był efektywny i pomagał Ci dbać o kręgosłup to zapraszam Cię do pobrania darmowego PDF'u, który pomoże Ci stworzyć Twój własny program treningowy opierając się na podstawowych wzorcach ruchowych. Poprawa swojego zdrowia i spalanie tkanki tłuszczowej to coś co powinno iść ze sobą w parze. Kliknij w link poniżej aby już więcej nie borykać się z bólami w trakcie treningu czy schylania się po zakupy:

tomaszsliwa.pl/darmowy-program-treningowy

Źródło: dynamicchiropractic.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Aerobiczna szóstka Weidera Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż Skalpel. Rezultaty treningu z Ewą Chodakowską Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Program 300 brzuszków - przygotowanie, plan treningu, efekty Małgorzata Mączyńska - osiągnięcia, bikini fitness, trening Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis